Zdá sa Vám cena za kamerovanie svadby privysoká? Prečítajte si, za čo všetko v rámci kamerovania svadby skutočne platíte. Nejde len o jednodňovú záležitosť.

Téma, ktorá je aj napriek svojej vysokej frakvencii na svadobných fórach, stále pre mnohých snúbencov nevysvetlená. Často sa stretávam s dopytmi, kde nevesta hľadá ,,dobrého kameramana” do tristo eur. Áno, nie každý má tak vysoký budget, aby si mohol dovoliť drahšieho (často kvalitnejšieho) kameramana. No, keby mne zostane 300 eur a mal by som si za to vybrať kameramana na svoju svadbu, asi by som sa videa vzdal a za tie peniaze radšej šiel na dovolenku 🙂 Skutočne. Za taký peniaz nezoženiem “video”, s ktorým by som bol spokojný a načo mi bude video, ktoré sa budem hanbiť ukázať aj svojej rodine. Cena za kvalitné svadobné video od overeného kameramana sa dnes na Slovensku pohybuje v priemere od 900 do 2000 eur.

No poďme si ukázať, čo všetko pre Vás – ako zákazníka – kameraman robí. Ide o komplexnú službu plnú činností a ich ďalších podčinností, ktoré málokto navonok vidí. Teda my to tak robíme! 🙂

Plánovanie

Jedna svadba je pre kameramana záležistosťou niekoľkých mesiacov plánovania a dohadovania. Dobrý kameraman s Vami komunikuje a rád komunikuje. Po prvotnej dohode nasledujú osobné stretnutia, desiatky mailov a správ cez Messenger. Pre nás nevyhnutná súčasť každej spolupráce, ktorá nás rovnako stojí nejaký čas.

16 hodín

Asi toľko čistého času pre nás trvá priemerná svadba 🙂 Všetky momenty od samého rána až po neskorú polnoc spolu s Vami ako kameraman tak aj fotograf úzko prežíva a popritom si naplno robí svoju prácu. V číslach – ak sú kameramani dvaja, je to už 32 pracovných hodín, teda ako keby 4 pracovné dni. Len si prepočítajte, koľko Vám Váš zamestnávateľ zaplatí za 4 dni v práci. A toto je naša práca 🙂

Technika, kamery

Nemusím hovoriť, koľko stojí dobrá videotechnika. Proste veľa. Dobrá a kvalitná technika je základom pre pekné videosnímky. Viac vysokorýchlostných kamier, xy objektívov, prídavná a zvuková technika, svetlá, statívy, elektronický stabilizátor. To je dnes už takmer bežný sortiment, ktorý každý dobrý kameraman vlastní. Pre zaujímavosť opäť v číslach – náklady v 5-ciferných číslach.

kamera a7s sony

Dáta, úložiská, terabajty

Množtvo pamäťových kariet, externých diskov a aj vlastný domáci “server”. Dnešné kamery točia kvalitné video s vysokým dátovým tokom a to si vyžaduje aj veľa úložného priestoru, ktorý sa neustále napĺňa a dokupuje. Z takej jednej svadby si odnášame minimálne 100GB materiálu. V závisloti od použitej kamery (a kvality videa) to môže byť až 1TB. Vlastníme desiatky terabajtov lokálneho úložiska – čisto na videá klientov.

Zálohovanie

Ak to kameraman myslí vážne, nezabúda ani na viacnásobné zálohovanie. My máme Vaše videá uložené vždy minimálne na dvoch samostatných a nezávislých miestach. Keď sa vrátime zo svadby domov, videá bezpečne zálohujeme aj na externý cloud server, ktorý ako iste viete nestojí málo. Mať na cloude terabajty videí, nie je lacné. Avšak stojí to za to! Dáta majú predsa tú najväčšiu hodnotu a treba ich chrániť 🙂

Dopravné náklady

Liter za litrom, ani auto kameramana nejazdí na vodu 🙂 Nehoviac o tom, že kameraman najazdí každý rok tisíce kilometrov len kvôli svadbám. Každý, kto vlastní auto vie, že čím viac jazdíte, tým častejšia údržba auta je potrebná.

Postprodukcia

Gro všetkého. Môžete mať aj neviem akú techniku, no pokiaľ to neviete pekne zostrihať je Vám aj superdrahá technika na nič. Ja považujem strihanie za najdôležitejšiu súčasť celého toho kolosu. Až po svadbe určuje kameraman/strihač, čo z natočeného materiálu vytvorí. Či to bude bohapustý 4-hodinový záznam alebo efektné 30-minutové video je na ňom. No paradoxne, viac času ho stojí práve to kratšie video. Bavíme sa tu o ďalších dôležitých desiatkach hodín čistej práce – priemerne jeden pracovných týždeň čistého času.

Schvaľovací proces

Tak schválne, spýtajte sa Vášho potenciálneho kameramana, či Vám pred odovzdaním poskytne video na okomentovanie a schvaľovanie. Alebo Vám ho rovno hotové pošle ako “prekvapko”, ktoré nebudete už môcť upraviť. Každý dobrý kameraman Vám videá vopred pošle cez internet na pozretie, kde si budete môcť povedať svoj názor. Pre nás bežná vec, no ako som sa dozvedel často je to služba, ktorej sa od niektorých kameramanov nedočkáte. Divné. A aj táto služba stojí kameramana ďalší čas a peniaze (my na distribúciu videa používame platenú službu Vimeo).

Výsledný produkt

Hotové video sa patrí nejakým pekným a elegantným spôsobom odovzdať. Zvykne sa na USB v nejakej krabičke. Jedno USB máte vždy v cene, no ten kameraman ho musí pre Vás pripraviť a kúpiť 🙂 O zastaranom DVD za pár centov hovoriť nebudem :D.

To bude asi všetko 🙂 Verím, že už máte lepšiu predstavu čo to všetko obnáša. A ak si kameraman pýta tri stovky, asi nebudú všetky horeuvedené body dodržané – pamätajte.

Cenová ponuka hneď teraz

Cenu môjho svadobného videa si vyklikáte za pár minút, v online cenovej ponuke. Samozrejme, základným predpokladom je, aby sa vám moje videá páčili. Preto si ich zopár určite pozrite – nájdete ich o kúsok nižšie :).

PREJSŤ DO CENOVEJ PONUKY

Autor: Michal Magušin